2016 Staff Directory

Executive Director

  • Catherine Hill

Deputy Director of Finance & Operations

  • W. Otis Crockron, Jr.

Deputy Director of Programs

  • Sheila Shafer

Board Members

  • Nancy Schell, Chair
  • Chris Innis
  • Barry Oches, Ph.D
  • Missy Bond
  • Linda Main Clark
  • Shelley Lieberman
  • Dave Diggle
  • John Sole

Public Relations & Community Events Coordinator

  • Robin Webb

Human Resource Manager

  • Steve Peterson

Administrative Assistant to Executive Director Catherine Hill

  • Ashlee Mitchell

Family and Children First Council

  • Wendy Shields: Council Coordinator
  • Martie Lawhorn: Office Manager

Fiscal

  • Melissa Parsons: Account Clerk
  • Sherry Gillespie: Title IV-E/Payroll Specialist
  • Kathy Hedges: Account Clerk
  • Kimberly King: Operations Manager

Clerical

  • Kimberly King: Supervisor/Operations Manager
  • Michelle Rawlins: Lead Clerical/Family Services Secretary
  • Lavonna Laughlin: Intake Secretary
  • Marla Sams: Placement/Adoption Secretary
  • Tiffany Putnam: Alternative Response Secretary/School Outreach Secretary
  • Vicki Beckley: Receptionist/Family Support Secretary
  • Tarra Begely-Hoops: Building 10 Secretary/Receptionist

Legal

  • Sabrina Ennis: Assistant Prosecuting Attorney
  • Patricia Stieffel: Legal Secretary
  • Elaine Evans: Legal Secretary

Southeast Ohio Regional Training Center

  • Tracie Stein: SEORTC Director
  • Tracy Reichardt: Foster Parent Training Coordinator
  • Alexis Radcliff: Staff Training Coordinator
  • Joni McCune: Office Assistant

Facilities

  • Rob Marcum: Facilities Manager
  • CJ Verity: Custodial Maintenance
  • Mike White: Groundskeeper

Family Services

  • Laura Somers: Supervisor
  • Kathi Van Meter: Advanced Family Services Caseworker
  • Amanda Gonzalez: Caseworker
  • Christopher Imm: Caseworker
  • Hannah Jeffers: Caseworker
  • Tara Carsey: Caseworker
  • Melissa Frechette: Caseworker
  • Tamryn van der Walt: Caseworker

Alternative Response

  • Donna Robison: Supervisor
  • Doug Debrick: Caseworker
  • Travis Boggs: Caseworker
  • Shaneeka Goins: Caseworker
  • Kelly Epling: Caseworker
  • Stephanie McDaniel: Caseworker

Intake

  • Laura Bobo: Supervisor
  • Liesl Gyurko: Caseworker
  • Jamie Wallace: Caseworker
  • Melissa Walker: Caseworker
  • Michelle Kaiser: Caseworker
  • Staci Riley: Intake Screener
  • Rebecca Galvin: Intake Screener
  • Ryan Gillette: Family Violence Investigator/Deputy Sheriff

Adoption

  • Brittany Dodd: Supervisor
  • VACANT: Adoptive Family Caseworker
  • Kayla Garcia: Caseworker
  • Tami Anderson: Caseworker
  • Kim Holbert: Caseworker
  • Jenna Williams: Wendy's Wonderful Kids Recruiter

Placement Services

  • Angie Blakeman: Supervisor
  • Darlene Kokitka: Caseworker
  • Joey Scott: Caseworker
  • Lisa Seitz: Academic/Life Skills Caseworker
  • Tanja Kuhre: Foster Parent Recruiter/Trainer
  • Stephanie Blaine: Kinship Caseworker

Family Support

  • Laura Harms: Supervisor
  • Deb Osborne: Family Support Worker
  • Jennifer Pinney: Family Support Parent Resource Worker
  • Karyn Armstrong: Family Mentor
  • Mandi Knowlton: Family Support Worker
  • Mary Lou Hensley: Transportation Worker
  • Tammy Woodyard: Transportation Worker
  • Rebecca Hobson: Intermittent Family Support Worker
  • Liz Bowman: Intermittent Family Support Worker
  • Christina Carsey: Intermittent Family Support Worker

School Outreach Caseworkers

  • Kristin Waltz: Supervisor
  • Mandy Wright: School Outreach Caseworker (Trimble)
  • Becky Handa: School Outreach Caseworker (Federal Hocking)
  • Diane Stock: School Outreach Caseworker (Athens City)
  • Chris Loveland: School Outreach Caseworker (Nelsonville-York)
  • Kent Felts: School Outreach Caseworker (Alexander)

Quality Assurance

  • Barbara Cline: Supervisor
  • Susan Ballard: Case Review Coordinator
  • Julie Hendershott: Information Specialist
  • Katherine Marshall: Volunteer & Intern Coordinator